Dodatkowe wyjaśnienia do formy dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (art.15zzb)

  1. Przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem dla wszystkich pracowników lub dla części z nich. Jednakże aby ubiegać się o wsparcie przedsiębiorca musi mieć aktywną działalność gospodarczą. Dodatkowo okres, który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów (zarówno w 2020r. jak i 2019r.) musi być w czasie gdy działalność była aktywna. Działalność musi być aktywna na czas otrzymywania wsparcia oraz po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.  Nie może być zawieszona. Ponadto powinien prowadzić działalność przez co najmniej 14 miesięcy licząc na dzień złożenia wniosku tak aby mógł wykazać spadek obrotów (odpowiednio o co najmniej 30,50 lub 80%) w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego z odpowiadającymi im miesiącami roku ubiegłego.
  2. Dofinansowanie nie może być przyznane przedsiębiorcy, którego pracownicy przebywają  na bezpłatnych urlopach.
  3. Możliwe jest skorzystanie zarówno z dofinansowania wynagrodzeń pracowników w ramach tego instrumentu i instrumentu z FGŚ, ale jedynie pod warunkiem że nie będzie dotyczyło tych samych pracowników.
  4. Mikroprzedsiębiorca,  który skorzystał z pożyczki (art.15zzd) może skorzystać z tej formy wsparcia o ile nie  wykorzystał jej na wynagrodzenia pracowników oraz składki.
  5. Jeżeli przedsiębiorca składa wniosek w kwietniu, to powinien w załączonym do niego oświadczeniu wskazać wartość wynagrodzenia brutto, która zostanie wypłacona pracownikowi za miesiąc kwiecień.
  6. W sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek odprowadzonych do ZUS, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne. Może natomiast wnioskować o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
  7. Gdy pracownikiem jest student, zatrudniony na umowę zlecenie może być objęty wsparciem w ramach art. 15zzb jedynie w części dotyczącej wynagrodzenia. Wynika to z faktu, ze nie podlegają ubezpieczeniom społecznym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami-do ukończenia 26 lat. Zasady tej nie stosuje się do osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej.
  8. Dofinansowanie nie może być przyznane, jeżeli w danym miesiącu nie jest ono faktycznie wypłacane  przez przedsiębiorcę np. jeżeli płatność przejął ZUS  (osoba przebywa na zwolnieniu chorobowym wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego, zasiłku opiekuńczym wypłacanym przez ZUS, opieka nad dzieckiem do lat 8).
  9. Jeżeli przedsiębiorca uzyskał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z innych źródeł  np. w ramach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie ma możliwości ubiegania się o dofinansowanie na tę samą osobę w ramach niniejszej formy.
  10. W cz. C wniosku nie powinna być wskazana data wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku.
 

Dodatkowe wyjaśnienia do formy dofinansowanie dla przedsiębiorcy będącego osoba fizyczna niezatrudniającego pracowników (art. 15zzc)

 
  1. Z formy może skorzystać przedsiębiorca będący osobą fizyczną niezatrudniający pracowników prowadzący działalność gospodarczą,  która podlega wpisowi do CEIDG.
  2. Przedsiębiorca musi mieć aktywną działalność gospodarczą. Dodatkowo okres, który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów (zarówno w 2020r. jak i 2019r.) musi być w czasie gdy działalność była aktywna. Działalność musi być aktywna na czas otrzymywania wsparcia oraz po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi. Nie może być zawieszona.
 

Uwagi do kalkulatora obrotów i wysokości dofinansowania
 

Załączenie wypełnionego kalkulatora jest obowiązkowe!
 
W kalkulatorze należy uzupełnić zakładkę pierwszą - obroty, zakładkę drugą jeśli przedsiębiorca  wnioskuje o dofinansowanie na pracowników zatrudnionych na umowach o pracę oraz dodatkowo zakładkę trzecią jeśli wnioskuje o dofinansowanie dla osób zatrudnionych na umowach zlecenia i pracę nakładczą.

Aby kalkulator przeliczał niebieskie pola- w zakładce drugiej obowiązkowo należy wpisać stopę ubezpieczenia wypadkowego oraz łączny okres ubiegania się o dofinansowanie 1, 2 lub 3.
 
Proszę zwrócić szczególną uwagę, aby prawidłowo  uzupełniać wszystkie żółte rubryki.
1 - gdy nie
0 - gdy tak

Proszę zwrócić uwagę na komentarz do rubryki

nalezna skladka na ubezpieczenie
Łączna wartość dofinansowania jest automatycznie zliczana z zakładki drugiej i trzeciej i widoczna w zakładce drugiej. Łączna wartość dofinansowania w związku ze spadkiem obrotów oraz  suma składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzanych przez pracodawcę jest wpisywana we wniosku o dofinansowanie w cz. C