Od dnia 01.01.2018 r. obowiązują nowe zasady zatrudnienia cudzoziemców.
 
Obywatele Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy mogą wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesięcy, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (jest to tzw. procedura uproszczona pozwalająca wykonywać pracę w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę). Okres dopuszczalnego zatrudnienia nie musi być wykorzystywany w sposób ciągły.

INFORMACJE OGÓLNE
Warunkiem skorzystania z procedury uproszczonej jest uzyskanie przez podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń prowadzonej przez właściwy powiatowy urząd pracy.
 
Podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi może być jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości pranej lub osoba fizyczna, która na podstawie umowy lub innego stosunku prawnego powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
 
Podmiot zamierzający uzyskać wpis do ewidencji oświadczeń składa oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce stałego pobytu.
 
Powierzana praca nie może dotyczyć podklas PKD określony w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca ( Dz. U. z 2017 r. poz. 2348), które objęte są procedurą uzyskania zezwolenia na pracę sezonową.
 
Lista podklas PKD wymagających uzyskania zezwolenia na pracę sezonową: 01.11.Z, 01.13.Z, 01.15.Z, 01.16.Z, 01.19.Z, 01.21.Z, 01.24.Z, 01.25.Z, 01.28.Z, 01.29.Z, 01.30.Z, 01.41.Z, 01.42.Z, 01.43.Z, 01.45.Z, 01.49.Z, 01.50.Z, 01.61.Z, 01.62.Z, 01.63.Z, 01.64.Z, 55.20.Z, 55.30.Z, 56.10.B.
 
REJESTRACJA OŚWIADCZENIA
 
Podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi może złożyć oświadczenie pisemnie lub elektronicznie poprzez stronę www.praca.gov.pl Oświadczenie składane pisemnie należy złożyć w dwóch podpisanych egzemplarzach. Oświadczenie podpisuje podmiot powierzający wykonywanie pracy lub osoba przez niego upoważniona.
 
Oświadczenie składane elektronicznie powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W przypadku złożenia oświadczenia w formie elektronicznej podmiot powierzający zobowiązany jest załączyć skany wymaganych dokumentów. Urząd ma prawo zażądać przedstawienia oryginałów dokumentów.
 
Upoważnienie do podpisywania oświadczeń powinno być dostarczone w oryginale najpóźniej w dniu złożenia pierwszego oświadczenia przez osobę, która jest upoważniana.
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, dołącza do oświadczenia:
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi wskazuje w oświadczeniu tylko jedno główne miejsce wykonywania pracy. Zgodnie z art. 88 z ust. 3 ustawy Powiatowy Urząd Pracy w Żninie, wpisując oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, może określić późniejszy dzień rozpoczęcia pracy, niż określony w oświadczeniu, nie wcześniejszy niż dzień następujący po dniu wpisania oświadczenia do ewidencji

TERMINY

W sprawach nie wymagający postępowania wyjaśniającego Powiatowy Urząd Pracy w Żninie wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń bądź wydaje decyzję o odmowie takiego wpisu nie później niż w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia.
 W sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego – nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia.
Wnioskodawca, który złożył niekompletne oświadczenie, bądź nie przedstawił oryginałów wymaganych dokumentów do wglądu, zostanie wezwany do uzupełnienia tych braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż siedem dni. Nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
 
 
ODMOWA REJESTRACJI OŚWIADCZENIA

Urząd nie dokona wpisu do ewidencji o świadczeń i wyda decyzję odmowną, jeżeli:
Urząd może odmówić dokonania wpisu, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że:
ODBIÓR OŚWIADCZENIA
 
Odbiór oświadczeń wpisanych do ewidencji oświadczeń odbywa się wyłącznie osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie (ul. Składowa 4, 88-400 Żnin) w godz. 7:30 – 14:00, po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Urzędu, że oświadczenie jest do odbioru. Osoba upoważniona do odbioru musi każdorazowo posiadać oryginał upoważnienia do odbioru i dowód osobisty. Przy pierwszym odbiorze przez daną osobę musi ona posiadać upoważnienie w dwóch egzemplarzach, z których jedno zatrzymuje Urząd.
 
DODATKOWE INFORMACJE

Podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi nie musi występować o dokonanie wpisu nowego oświadczenia do ewidencji oświadczeń jeżeli:
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadamia pisemnie Urząd o:
 
OPŁATA
Złożenie oświadczenia podlega opłacie w wysokości 30 zł.
Opłatę należy dokonać od każdego złożonego oświadczenia.
Wpłat można dokonywać jedynie na konto odbiorcy:
Powiatowy Urząd Pracy w Żninie
ul. Składowa 4, 88-400 Żnin
Nr rachunku bankowego 49 8181 0000 0000 9191 2000 0028
 
W polu tytuł wpłaty należy wpisać wg wzoru „Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a następnie podać nazwisko i imię cudzoziemca.
 
DANE KONTAKTOWE
 
Merytorycznie odpowiedzialnym w zakresie rejestracji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest dział Usług Rynku Pracy w Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie, ul. Składowa 4, 88-400 Żnin, tel. 52 30 31 064 wew. 68.
 
WZORY DOKUMENTÓW

Wzory oświadczenia do pobrania na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej (pkt. III):
https://www.mpips.gov.pl/praca/zatrudnienie-cudzoziemcow/zatrudnianie-cudzoziemcow--zmiany-od-2018-r/wzory-dokumentow/
oraz na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie w zakładce Dokumenty do pobrania.
http://www.znin.praca.gov.pl 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.
z 2019, poz. 1482 z późn. zm.), dalej zwana ustawą.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 z późn. zm.).
Rozporządzenie MRPiPS z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (Dz.U. z 2017 r., poz. 2345).
Rozporządzenie MRPiPS z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz.U. z 2019 r., poz. 1845).
Rozporządzenie MRPiPS z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2349).
Rozporządzenie MRPiPS z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłat dokonywanych
w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2350).
 
Załączniki