Postanowienia ogólne

Zezwolenie na pracę sezonową jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę w zakresie działalności określonych w rozporządzeniu MRPiPS
z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca, na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podklasami działalności według PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemców są następujące podklasy: 01.11.Z, 01.13.Z, 01.15.Z, 01.16.Z, 01.19.Z, 01.21.Z, 01.24.Z, 01.25.Z, 01.28.Z, 01.29.Z, 01.30.Z, 01.41.Z, 01.42.Z, 01.43.Z, 01.45.Z, 01.49.Z, 01.50.Z, 01.61.Z, 01.62.Z, 01.63.Z, 01.64.Z, 55.20.Z, 55.30.Z, 56.10.B.
 
Zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którym zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 21b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej lub osoba fizyczna, która na podstawie umowy lub innego stosunku prawnego powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
 
Starosta Żniński (Powiatowy Urząd Pracy w Żninie) jest właściwy w przedmiocie wydawania zezwoleń na pracę sezonową dla podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego siedziba lub miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Powiatu Żnińskiego.
 
Zezwolenie na pracę sezonową może być wydane dla każdego obywatela państwa trzeciego (państwa spoza UE i EOG).
 
Okres ważności zezwolenia na pracę sezonową
 
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się na czas określony, który nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
 
W przypadku cudzoziemca, który wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego
w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków, okres ważności zezwolenia na pracę sezonową jest liczony od dnia pierwszego wjazdu cudzoziemca na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym.
 
Jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową dotyczy cudzoziemca, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na innej podstawie niż wcześniej wymienione, z którą może wiązać się uprawnienie do wykonywania pracy, zezwolenie może być wydane na okres legalnego pobytu, nie dłużej jednak niż na okres 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, liczony łącznie
z okresami określonymi w poprzednio wydanych zezwoleniach na pracę sezonową dla tego cudzoziemca.
 
Warunki wydania zezwolenia na pracę sezonową
 
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się, jeżeli:
 
Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową
 
Zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi na okresy oznaczone datami (na wzorze udostępnionym przez PUP). Wniosek o wydanie zezwolenia może być wniesiony w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Wnioski składane elektronicznie powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową, dołącza do niego:
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który występuje o wydanie zezwoleń na pracę sezonową równocześnie dla więcej niż jednego cudzoziemca, do wniosków o wydanie zezwoleń na pracę dołącza odpowiednio po jednym egzemplarzu kopii (potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi) ważnego dowodu osobistego lub ważnego dokumentu podróży albo, jeżeli takiego dokumentu nie posiada i nie może go uzyskać, innego ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość (oryginał do wglądu) - w przypadku gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna.
 
W przypadku gdy wnioski o wydanie zezwolenia na pracę sezonową zostaną wniesione w postaci elektronicznej, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołącza do wniosku elektroniczne kopie (skany) dokumentów z wyłączeniem informacji o której mowa w art. 88c ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tzw. test rynku pracy). W przypadku gdy była ona wymagana, dołączana jest do wniosku w oryginale.
 
Organ rozpatrujący sprawę może zażądać przedstawienia oryginałów dokumentów, z których sporządzono elektroniczne kopie.
 
Dokumenty sporządzone w języku obcym, z wyjątkiem dokumentów podróży, służące za dowód w postępowaniu o wydanie zezwolenia na pracę sezonową, składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
 
Starosta Żniński wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej
i wydaje podmiotowi powierzającemu wykonywanie pracy cudzoziemcowi zaświadczenie o wpisie wniosku albo wydaje decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę sezonową, w terminie:
 
Treść zezwolenia na pracę sezonową
 
Zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane dla określonego cudzoziemca. Zezwolenie określa podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, najniższe wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz okres ważności zezwolenia. Jeżeli zezwolenie dotyczy pracy cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego, w zezwoleniu na pracę jest określany także pracodawca użytkownik.
Zezwolenie na pracę jest wydawane w trzech egzemplarzach, z których dwa otrzymuje podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Jeżeli zezwolenie wydaje się w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r.
o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, dodatkowo wydaje się jeden egzemplarz zezwolenia w formie pisemnej.
 
Powierzenie pracy innego rodzaju cudzoziemcowi posiadającemu zezwolenie na pracę sezonową
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową może powierzyć mu pracę innego rodzaju niż praca sezonowa na okresy nie dłuższe niż łącznie 30 dni w ciągu ważności zezwolenia, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:
 
Wydanie nowego zezwolenia na pracę sezonową nie jest wymagane, jeżeli:
 
Jeżeli podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest agencja pracy tymczasowej, podmiot ten pisemnie powiadamia Starostę Żnińskiego, który wydał zezwolenie na pracę sezonową, o ww. okolicznościach w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia.
 
Obowiązek zawarcia z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej oraz przedstawienia tłumaczenia umowy
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest zobowiązany do zawarcia
z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej oraz przedstawienia cudzoziemcowi przed podpisaniem umowy jej tłumaczenia na język zrozumiały dla cudzoziemca.
 
Przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową
 
Jeżeli cudzoziemiec wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków. Starosta Żniński może wydać przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową w celu kontynuacji pracy sezonowej przez cudzoziemca na rzecz tego samego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub w celu wykonywania pracy sezonowej na rzecz innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Jeżeli cudzoziemiec przebywa na podstawie innych dokumentów pobytowych Powiatowy Urząd Pracy w Żninie odmawia wszczęcia postepowania.
 
Przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową wydaje się na okres, który łącznie z okresem pobytu cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej, liczonym od dnia pierwszego wjazdu na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym, nie jest dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.

Odmowa wydania zezwolenia na pracę sezonową
 
Starosta Żniński wydaje decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca, gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi:
 
Starosta Żniński wydaje decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę również w przypadku gdy dane osoby, której dotyczy wniosek, zostały umieszczone w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany.
 
Starosta Żniński wydaje decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę, jeżeli
w danym roku nastąpiło przekroczenie obowiązującego go limitu zezwoleń na pracę, o którym mowa w art. 90b ust. 1 ustawy.
 
Starosta Żniński może wydać decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę, jeżeli z okoliczności wynika, że wniosek o wydanie zezwolenia na pracę został złożony dla pozoru, zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu lub podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy innym osobom, w szczególności:
 
Uchylenie zezwolenia na pracę sezonową
 
Starosta Żniński wydaje decyzję o uchyleniu zezwolenia na pracę sezonową, jeżeli:
 
Jeżeli decyzja o uchyleniu zezwolenia na pracę sezonową dotyczy cudzoziemca, który wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków, doręcza się ją dodatkowo temu cudzoziemcowi.
 
Opłata
 
Złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca lub przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca podlega opłacie w wysokości 30 zł.
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest zobowiązany dokonać opłaty od każdego złożonego wniosku na konto bankowe Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie
nr rachunku bankowego 49 8181 0000 0000 9191 2000 0028
 
Do każdego wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca lub przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca należy dołączyć dowód wpłaty. W tytule każdego przelewu należy wskazać:
 
Dodatkowe informacje
 
Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi chce otrzymać potwierdzenie wpływu dokumentów do Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie, zobowiązany jest złożyć oryginał wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca lub przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca wraz z załącznikami oraz kopię złożonych dokumentów potwierdzoną za zgodność z oryginałem. PUP nie sporządza kopii dokumentów.
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi może działać przez pełnomocnika, którym może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.
 
Wnioskodawca, który złożył niekompletny wniosek, bądź nie przedstawił oryginałów wymaganych dokumentów do wglądu, zostanie wezwany do uzupełnienia tych braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż siedem dni. Nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Dane kontaktowe
 
Merytorycznie odpowiedzialnym w zakresie obsługi podmiotów powierzających wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest dział Usług Rynku Pracy w Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie, ul. Składowa 4, 88-400 Żnin, tel. 52 30 31 064 wew. 68.
 
Wzory dokumentów
 
Wzory oświadczenia do pobrania na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej (pkt. III):
 
https://www.mpips.gov.pl/praca/zatrudnienie-cudzoziemcow/zatrudnianie-cudzoziemcow--zmiany-od-2018-r/wzory-dokumentow/
 
oraz na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie w zakładce Dokumenty do pobrania.

 
 
 
Podstawa prawna
 
  1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.
    z 2019, poz. 1482 z późn. zm.), dalej zwana ustawą.
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 z póżn. zm.).
  3. Rozporządzenie MRPiPS z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (Dz.U. z 2017 r., poz. 2345).
  4. Rozporządzenie MRPiPS z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz.U. z 2019 r., poz. 1845).
  5. Rozporządzenie MRPiPS z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2349).
  6. Rozporządzenie MRPiPS z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłat dokonywanych
    w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2350).
 
Załączniki