Przedsiębiorstwa społeczne mogą korzystać z instrumentów wsparcia finansowanych z pieniędzy Funduszu Pracy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Print Drukuj
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (Dz.U z 2022 r. poz. 1812 z późn.zm.

Jak stać się przedsiębiorstwem społecznym?

Status Przedsiębiorstwa Społecznego nadawany jest na wniosek, składany do Wojewody.
Wojewoda wydaje decyzję administracyjną o nadaniu statusu Przedsiębiorstwa Społecznego. Jest on przyznawany bezterminowo.Dofinansowanie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe od wynagrodzeń pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym (art.21 ww. ustawy)

Kto może się ubiegać?

Przedsiębiorstwo Społeczne, które zatrudnia pracowników będących osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Jakie składki są refundowane?

Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe naliczane od wynagrodzenia pracownika oraz składki opłacane przez pracodawcę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Okres refundacji:

W pełnej wysokości przez okres 24 miesięcy od dnia zatrudnienia oraz w połowie wysokości przez kolejne 12 miesięcy.

Dofinansowanie wypłacane jest na wniosek Przedsiębiorstwa Społecznego i na podstawie umowy zawartej ze starostą, właściwym dla siedziby Przedsiębiorstwa Społecznego.

Dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy oraz finansowanie kosztów wynagrodzenia lub kosztów płacy (art.22 ww. ustawy)

Dofinansowanie pochodzące ze środków Funduszu Pracy może być wypłacane w związku z zatrudnieniem osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy.

Wysokość tego wsparcia wynosi nie więcej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia (dofinansowanie do utworzenia miejsca pracy) oraz dofinansowanie do wynagrodzeń w wysokości nie wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia, wypłacanego przez okres nie dłuższy niż  6 miesięcy.

Dofinansowanie ze środków PFRON

Dofinansowanie ze środków PFRON przysługuje w związku z utworzeniem miejsca pracy dla osoby z niepełnosprawnością.

Przyznawane jest w wysokości od 6- do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia (dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy) oraz dofinansowanie do wynagrodzeń w wysokości nie wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia, wypłacanego przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.


Formy wsparcia przedsiębiorstw społecznych wynikające z ustawy o ekonomii społecznej
„Art. 21. [Finansowanie ze środków Funduszu Pracy] 1. W przypadku pracowników przedsiębiorstwa społecznego będących osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym część wynagrodzenia odpowiadająca składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadająca składce na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za zatrudnionego, zwane dalej „składkami", mogą podlegać finansowaniu ze środków Funduszu Pracy w pełnej wysokości przez okres 24 miesięcy od dnia zatrudnienia oraz w połowie wysokości przez kolejne 12 miesięcy, do wysokości odpowiadającej wysokości miesięcznej składki, której podstawą wymiaru jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę."

Kto może się ubiegać?
Przedsiębiorstwo Społeczne, które zatrudnia pracowników będących osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Zgodnie z wyjaśnieniami Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 31.03.2023 r. ustawodawca nie wiąże możliwości wnioskowania o ten instrument z warunkiem uprzedniego skierowania przez PUP danej osoby do zatrudnienia w przedsiębiorstwie społecznym.
Okres refundacji: 36 miesięcy, w tym
- 24 m-ce w pełnej wysokości
- Kolejne 12 m-cy w połowie wysokości.

Zgodnie z wyjaśnieniami z 31.03.2023 r. ustawodawca nie przewiduje możliwości skrócenia okresu finansowania składek, w związku z czym, co do zasady, pozytywne rozpatrzenie wniosku powinno skutkować realizacją instrumentu w pełnym okresie wynikającym z art. 21.
Zgodnie z wyjaśnieniami z 31.03.2023 r. początek biegu okresu finansowania składek następuje z datą uzyskania statusu przedsiębiorstwa społecznego dla pracowników już zatrudnionych albo z datą zatrudnienia w przypadku pracowników zatrudnionych po uzyskaniu statusu. W przypadku pracownika zatrudnionego przed dniem złożenia wniosku i zawarcia umowy, finansowaniem można objąć składki za okres poprzedzający zawarcie umowy, którego maksymalną datę określa dzień uzyskania statusu przedsiębiorstwa społecznego.

Art. 22. [Wsparcie przedsiębiorstwa społecznego] 1. Przedsiębiorstwu społecznemu może zostać udzielone wsparcie w formie:
1) jednorazowych środków na utworzenie stanowiska pracy;
2) środków na finansowanie kosztów wynagrodzenia lub kosztów płacy

Art. 31. [Opracowanie resortowych programów wsparcia ekonomii społecznej] 1. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego może opracować resortowe programy wspierania ekonomii społecznej, skierowane do podmiotów ekonomii społecznej lub jednostek samorządu terytorialnego, oraz finansowo wspierać te programy.
2. W ramach programów, o których mowa w ust. 1, są finansowane działania wspierające:
1) rozwój ekonomii społecznej;
2) tworzenie i rozwój podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych oraz wzmacnianie ich potencjału innowacyjnego i rozwojowego;
3) zatrudnianie w przedsiębiorstwach społecznych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
4) reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym będących pracownikami przedsiębiorstw społecznych;
5) nabywanie i podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób zatrudnionych w podmiotach ekonomii społecznej;
6) budowanie wspólnych przedsięwzięć przedsiębiorstw społecznych, podmiotów ekonomii społecznej oraz przedsiębiorców na rzecz rozwoju potencjału podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych oraz rozwoju lokalnego;
7) realizację usług społecznych.
3. Realizacja działań w ramach programów, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie naboru wniosków, o którym mowa w art. 33, lub trybie otwartego konkursu ofert.
4. W przypadku realizacji działań w ramach programów, o których mowa w ust. 1, w trybie otwartego konkursu ofert przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stosuje się odpowiednio.
5. W przypadku podmiotów ekonomii społecznej, o których mowa w art. 2 pkt 5 lit. b i c, ofertę realizacji zadania publicznego, o której mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub wniosek o realizację działań w ramach programów, o których mowa w ust. 1, w trybie naboru wniosków składają jednostki tworzące te podmioty.
6. Programy, o których mowa w ust. 1, mogą być finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2–3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Zwroty „mogą", „może" wskazują na brak obowiązku finansowania ww. form wsparcia.

Formy wsparcia w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Art. 46.[Cele finansowane przez Starostę z Funduszu Pracy] 1. Starosta z Funduszu Pracy może:
1d) przyznać spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwu społecznemu, o którym mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (Dz. U. poz. 1812), zwanemu dalej „przedsiębiorstwem społecznym", jednorazowo środki na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy, o którym mowa w art. 49 pkt 7, lub skierowanego poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia;


Art. 108.[Przeznaczenie środków pochodzących z Funduszu Pracy] 1. Środki Funduszu Pracy przeznacza się na finansowanie:
41) zatrudnienia wspieranego, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o zatrudnieniu socjalnym, wsparcia, o którym mowa w art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych, i instrumentów wsparcia, o których mowa w art. 21 i art. 22 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej
65) kosztów programów, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej;

Art. 109m.[Przekazanie środków Funduszu Pracy na realizację programów omówionych w art. 31 ust. 1 ustawy o ekonomii społecznej] Minister właściwy do spraw pracy może przekazać na zadania realizowane przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego środki Funduszu Pracy na realizację programów, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej, w wysokości nie większej niż 20 mln zł rocznie.
 

Załączniki

Ulotka - Aktywne formy aktualnie realizowane w PUP Żnin
Ulotka - Aktywne formy aktualnie realizowane w PUP Żnin.pdf 71 KB
Informacje o publikacji dokumentu